כתבות וטיפים    
ירוק על הגובה - עשה לך גינת גג
אפרת אראל, משתלות גבעת ברנר

------------------------------------------------------------------------------------------------------

יש כאלו שחולמים על בית קרקע טבול ירק, ויש כאלו שחולמים על פנטהאוז או דירה שבה הם יהיו מעל כולם וייהנו מבריזות נעימות ומראות שרואים רק שנמצאים על הגובה. אך האם צריכים שוכני הגבהים בעלי הגגות והמרפסות לוותר על הירוק?

אפרת אראל, מתכננת גינות במשתלות גבעת ברנר, אומרת שניתן לטפח גינות גג לתפארת קסומות וריחניות, צבעוניות ושופעות ירק, צמחי תבלין וארומה יש רק לתת את הדעת למספר גורמים חשובים להצלחה.

ההבדל המהותי בין הגינה הרגילה לגינת גג היא שעל הגג יש לדאוג למכלים ומצע שתילה, ופתרון לעודפי המים שלא יכתימו את הריצוף. כמו בכל גינה גם כאן יש להקפיד על הנוסחה "הצמח הנכון במקום הנכון" ולהתייחס לכמויות השמש והקרינה, עוצמת הרוח והאקלים.

בבואנו לתכנן את חלוקת השטח ניתן לשלב פינת אכילה, גריל, כיור, בריכת ספא, ארונות שירות ,אלמנטים של מים, נדנדה, אזורי משחק ופינות הרגעות, שלרוב נעים להרחיקם מהסלון ולהגביהם באמצעות במה ומזרנים. את השטח ניתן להצל בצורות שונות.

חשיבות מרובה בסגנון הגג יש למיכלים שנבחר. על המיכלים להיות באיכות גבוהה שלא יתפוררו מלחות המצע ויעמדו בלחץ השורשים. ניתן לרכוש אדניות יצוקות מתערובת חזקה. האדנית מגיע במרקם חלק ובצבע לבחירת הלקוח. את האדניות ניתן לצפות בעץ, מתכת או כל רעיון אחר.

אפשרות נוספת הינה שימוש בכדים, הקיימים בסגנונות שונים כך שניתן להתאימם לעיצוב הכללי של הבית ולחזקו בגינה. (מודרני, טוסקנה, קלאסי, מרוקאי, יפני וכו.)

לאחר בחירת הכלים ותכנון השטח יש להרכיב את המערכות הנלוות: השקיה וניקוז.
מערכת השקיה ממוחשבת הינה הדרך האופטימלית ביותר לחלוקת המים. המים ניתנים לצמח בשעות הבוקר המוקדמות או בשעות הערב במינון מדויק. המערכת הממוחשבת אינה יוצאת לחופש ולעולם אינה שוכחת. במידה והחלטתם להשקות ידנית יש לבחור צמחים בהתאם.

מערכת הניקוז תפקידה לסלק את עודפי המים. יש לחבר לכל כלי מכלול ניקוז (נמכר בחניות לציוד השקיה) ולצינור מוביל למרזב. לאלו שבחרו להניח רצפת "דק" ניתן להצניע תחתיו את המערכות או להסתירם ע"י תעלות לבנות.

את המיכלים נמלא במצע שתילה ושכבת טוף דקה בקרקעית לייעול הניקוז.
כעת כל שנותר לנו לצאת אל המשתלה לשאוף את הריחות וליהנות מהצבעים ולבחור בעזרת אנשי השירות את הצמחייה המתאימה.

כתובת אתר האינטרנט של משתלות גבעת ברנר: www.gardens.co.il